Naprawa anteny NC+ Łódź Widzew

Otrzymałem w dniu wczorajszym zgłoszenie związane z naprawą anteny satelitarnej, która nie była konserwowana przez co najmniej 10 lat.

Sympatyczna pani poinformowała mnie, że telewizja nie działa już od minionego tygodnia, kiedy wiał wiatr i nie wie co się z nią stało.

To co zastałem po wizycie na dachu:

Awaria anteny TV-Sat łódź widzew

Jak widać wysięgnik na którym zamocowany jest konwerter w skutek korozji złamał się pod własnym ciężarem LNB.

Czemu tak się stało? Okazało się, że ogrzewanie domu to piec na eko-groszek podobno ten droższy bardziej kaloryczny, ale niestety zasiarczony.

Awaria anteny Tv-Sat Widzew1

Mocowanie do uchwytu kominowego – cybanty zostały całkowicie pozbawione gwintów, próba ich odkręcenia okazała się niemożliwa, musiałem skorzystać piłki do metalu.

Czytaj dalej
Read more

Wymiana konwerterów Unicable SCR

Jeśli jesteście Państwo posiadaczami nowego dekodera Canal+ (UltraBox+) lub Cyfrowego Polsatu (Evobox PVR) wymień konwerter na nowy standard SCR Unicable I lub II.

Invero Unicable SCRKonwerter Inverto Unicable + Twin

Oferujemy wymianę konwertera na jednoprzewodowy SCR z dokładnym ustawieniem anteny satelitarnej, podłączenie i konfigurację Państwa dekodera.

Ile to kosztuje ? Zależnie od producenta wymiana i ustawienie to koszt 250 – 300 zł

Jakie korzyści da wymiana konwertera SCR ?

Za pomocą tylko jednego przewodu antenowego uzyskasz zupełnie nowe możliwości, tj. obsługę 4 lub 8 niezależnych sygnałów, które można wykorzystać przy zastosowaniu rozgałęźnika do podłączenia kilku dekoderów.

Czytaj dalej
Read more

Objawy Awarii konwertera anteny sat.

Konwertery satelitarne są po antenie najważniejszą częścią składową,od której zależy jakości odbioru telewizji satelitarnej. Niestety jak wszystkie urządzenia elektroniczne mają ograniczoną żywotność.

Uszkodzenia LNB możemy podzielić na:

 • mechaniczne, takie jak np. uszkodzenie obudowy skutkujące przedostaniem się wody do środka, która ze względu na zasilanie z dekodera jest pod napięciem co powoduje zniszczenie obwodów elektronicznych, są to najczęściej występujące awarie.
 • elektroniczne, najczęściej spowodowane uszkodzeniem któregoś z elementów SMD
 • przepięciem lub wyładowaniem atmosferycznym (piorun), często powoduje uszkodzenie jednego w wyjść

Jak objawiają się uszkodzenia konwerterów:

Najczęstsze objawy awarii konwertera to pogorszenie jakości odbieranych programów, częściowy lub całkowity ich zanik. Jeśli przy pogorszonych warunkach pogodowych, np. opadach atmosferycznych zaczynają pojawiać się częściej niż wcześniej przerwy w odbiorze, charakterystyczne piksele na ekranie telewizora lub trzaski w głośniku – może być to spowodowane awarią LNB.

Czytaj dalej
Read more

TV Naziemna DVB-T2/HEVC MUX2 Łódź

Od 26 stycznia 2021 r. został uruchomiony testowo (aktualnie bez identyfikatora) MUX2 DVB-T2 HEVC z komina elektrociepłowni Veolia Energia EC4 przy ulicy Andrzejewskiej 5. 

Z obiektu nadawane są programy: TVN HD, TVN 7 HD, TTV HD, Metro TV HD oraz TVN Fabuła HD.

TVN HD DVBT2 HEVC K21 Łódź

Odbiór programu TVN HD DVB T2 HEVC miernikiem Promax Neo HD

W paczce MUX 2 programy są nadawane na częstotliwość 474 MHz K 21 w polaryzacji poziomej (H) z nie wielką mocą około 2 KW EIRP, a docelowo 10 KW. 

Grupa TVN chce w ten sposób wstępnie przetestować możliwości sprzętowe i techniczne zasięgi odbioru swoich programów na terenie miasta Łodzi i okolic.

K21 MUX2 EC4 Lodz

Różnica w poziomie odbieranego sygnału jest znacząca: w odległości około 12 km od nadajnika (Polesie – Retkinia) wynosi około 9 dB mniej względem kanału 24 MUX 3 z tego samego obiektu.

Czytaj dalej
Read more

Tooway internet satelitarny instalacja

W jakim paśmie częstotliwości działa Tooway?

Internet Tooway pracuje w zakresie mikrofalowym KA band 17 – 31 GHz w polaryzacji prawo i lewoskrętnej.

 • Nadawanie z ziemi do satelity (Up Link) odbywa się w górnym zakresie częstotliwości (27.60 – 29.10 GHz)
 • Odbiór sygnałów transmitowanych z satelity na ziemię (Down Link) w dolnym paśmie (19.50 – 20.30 GHz)

tooway transpondery band plan

Podpisując umowę dostępu do internetu drogą satelitarną otrzymamy:

Antenę eliptyczną o średnicy 70 cm w wykonaniu pół-profesjonalnym

tooway old antenna

Zewnętrzne urządzenie nadawczo-odbiorczego RX/TX Tria ODU

toway tria new

Wewnętrzne urządzenie – modem IDU RM 5111 (w starszej wersji RM 4100)

ka sat modem

Przewód antenowy 75 Omów RG 6 przystosowanego do montażu na zewnątrz

przewód antenowy outdoor żel

Ścienny uchwyt montażowy z rury grubościennej o średnicy 55 mm

stojak ścienny tooway 55

Instalacja zestawu Tooway:

Możemy zamówić zestaw i przeprowadzić jego montaż we własnym zakresie lub skorzystać z montażu specjalistycznej firmy, która ma podpisaną umową z polskim dystrybutorem.

Czytaj dalej
Read more

Cyfrowy Polsat – Montaż anteny na balkonie

Wykonałem w drugiej połowie marca montaż zestawu satelitarnego cyfrowego Polsatu w wersji multiroom – dwa dekodery podłączone do wspólnej anteny z podwójnym konwerterem Twin.

Cyfrowy Polsat Instalacja Łódź

Zanim przyjąłem zlecenie ustaliłem, że mieszkanie, w którym ma być przeprowadzony montaż, jest zlokalizowane na parterze bloku mieszkalnego przy ulicy 11 Listopada z oknem balkonowym na południe.

W dostarczonym przez kuriera zestawie była dedykowana antena satelitarna cyfrowego Polsatu o średnicy 70 cm, podwójny konwerter Inverto oraz dwa dekodery Evobox i HD5000.

zestaw montazowy cyfrowego polsatu

Do wykonania montażu potrzebne jeszcze były: uchwyt balkonowy długości 30 cm, przewód antenowy RG 6 oraz cztery wtyki „F”, które oczywiście dostarczyliśmy.

Czytaj dalej
Read more

Wymiana anteny Canal+/NC+ na balkonie

Po ostatnich wiatrach na początku października tego roku otrzymałem zgłoszenie związane z naprawą anteny NC+/Canal+ na łódzkich Bałutach.

Klient skarżył się na brak odbioru jakiegokolwiek programu. Na miejscu zastałem taki stan:

uszkodzona przez wiatr antena NC+

Abonent mieszka na 4 piętrze w nowym apartamentowcu w dzielnicy Łódź Bałuty antenę ma zainstalowaną do stalowej konstrukcji balkonowej od strony zachodniej – więc antena jest ustawiona prostopadle względem budynku, przez co narażona jest na podmuchy wiatru.

Czytaj dalej
Read more

Źle zamontowane anteny satelitarne

Niewłaściwie zainstalowana antena cyfrowego Polsatu, prawdopodobnie instalator nie posiadał wiertarki i kołków rozporowych, lub nie miał chęci aby usługę wykonać tak jak należy. Czasza jest zamocowana za pomocą uchwytu balkonowego o długości 40 cm podczepionego do wcześniej zamontowanej anteny o średnicy 80 cm. Antena Polsatu jest zasłonięta według mnie co najmniej w 15% czaszą 80 cm przez co odbierany sygnał ledwo osiąga wartość MER 11 dB, a podczas opadów deszczu spada poniżej MER 8 dB co uniemożliwia odbiór Tv.

Czytaj dalej
Read more

Przewody antenowe

Przy wykonaniu instalacji antenowej bardzo ważny jest dobór odpowiednich, wysokiej jakości przewodów antenowych.

Na polskim rynku dostępna jest szeroka gama przewodów wielu producentów w bardzo zróżnicowanej jakości i cenie.

Kable antenowe służą do doprowadzenia sygnałów wysokiej częstotliwości z anteny telewizji naziemnej lub satelitarnej (konwertera LNB) do odbiornika/dekodera podłączonego do telewizora.

Ze względu na miejsce instalacji przewody antenowe dzielimy na:

 • wewnętrzne mające zastosowanie wewnątrz budynków najczęściej w kolorze białym
 • zewnętrzne służące do montażu np. na dachu, elewacji w kolorze czarnym
 • z żyłą wewnętrzną w formie linki najczęściej używane w aparaturze pomiarowej
 • magistralne o średnicy 10 lub 20 mm stosowane w sieciach kablowych jako ziemne i napowietrzne

W technice antenowej wykorzystywane są przewody o impedancji (oporności falowej) 75 Ω, a charakterystyczne istotne parametry elektryczne to tłumienie i skuteczność ekranowania wyrażane w Decybelach (dB), rezystancja (Omy).

Czytaj dalej
Read more

Uszkodzenia instalacji antenowych

W tym wpisie pokaże Wam najczęściej występujące awarie oraz jak nie należy montować anten satelitarnych.

Niestety nie zwykle często podczas wykonywanych napraw zdarza mi się oglądać nie prawidłowo wykonane instalacje antenowe.

Awarie instalacji antenowych:

Mechaniczne uszkodzenie stojaka antenowego, prawdopodobnie w skutek korozji puścił spaw łączący rurę 38 mm z blachą przykręconą do muru. Zainstalowana na uszkodzonym uchwycie antena o średnicy 90 cm spadła na niżej założoną antenę NC+, powodując jej wygięcie i zmianę położenia.

wyrwany uchwyt anteny sat

urwana antena 90cm komin

Ta antena, a raczej to co po niej zostało już nigdy nic nie odbierze …

Czytaj dalej
Read more

Odbiór TV-Sat Podczas Opadów Śniegu

Tegoroczna zima (2018/19) daje się wszystkim we znaki, mamy intensywne opady atmosferyczne: śniegu, śniegu z deszczem, deszczu. Niestety niezwykle często powoduje to zakłócenia w odbiorze lub całkowity zanik sygnału satelitarnego.

oblodzone anteny satelitarne

Przykład skrajnego oblodzenia instalacji antenowej

Jak samodzielnie przywrócić odbiór telewizji?

Jeśli antena satelitarna została zamontowana na balkonie lub za oknem i mamy łatwy dostęp do czaszy oraz konwertera, należy za pomocą szczotki delikatnie, mechanicznie usunąć nagromadzony śnieg.

Czytaj dalej
Read more

Konwertery satelitarne LNB

Konwerter satelitarny (LNB) jest drugim najważniejszym po antenie satelitarnej elementem instalacji od, którego będzie zależeć jakość i siła odbieranych programów Tv-Sat.

Konwerter satelitarny ma za zadanie: odbiór sygnału z satelity umieszczonej na orbicie geostacjonarnej (36000 km) za pomocą anteny satelitarnej, dokonanie konwersji (zmniejszenie częstotliwości) i dostarczenie sygnałów do odbiornika satelitarnego. Konwersja to inaczej przekształcenie, a więc konwerter przekształca sygnały o mikrofalowe (długość fali 3 cm) o wysokich częstotliwościach (11 GHz na 1 GHz) – więc dziesięciokrotnie mniej, następnie wzmacnia sygnał dostarczany przewodem antenowym do dekodera satelitarnego.

Czytaj dalej

Read more

Odbiór telewizji satelitarnej podczas burzy

Czy podczas burzy powinniśmy odłączyć dekoder/telewizor od anteny zainstalowanej na dachu?

Zdania na ten temat oczywiście jak zawsze są podzielone, ja osobiście uważam, że jak najbardziej TAK. Jeśli posiadamy indywidualną antenę satelitarną czy DVB-T, która została zainstalowana na dachu budynku powinniśmy na czas wyjazdu np. na urlop odłączyć ją od telewizora czy dekodera. Urządzenia odbiorcze takie jak dekodery, w stanie uśpienia „na czuwaniu” zużywają kilka Watów.

W trakcie 5 lat jak prowadzimy serwis instalacji antenowych spotkaliśmy się z pięcioma przypadkami uszkodzeń spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi.

Czytaj dalej

Read more

Telewizja satelitarna: C/N MER

Jaki poziom sygnału z anteny satelitarnej jest konieczny do prawidłowego odbioru?

Bardzo ważne jest dostarczenie do tunera/dekodera satelitarnego sygnału o odpowiednich parametrach elektrycznych.

Urządzenia odbiorcze – dedykowane dekodery, odbiorniki telewizyjne wyposażone w odbiornik satelitarny mają ściśle określone przez producenta wartości sygnału na wejściu antenowym.

Najczęściej jest to sygnał od -65 dBm (wartość minimalna) do -25 dBm (wartość maksymalna), zależnie od ich wartości będziemy mieli w swoich urządzeniach różne odczyty na pasku – Siła sygnału

Czytaj dalej

Read more

Opady deszczu, problemy z odbiorem TV

Miesiąc lipiec 2018 okazał się bardzo deszczowy, niema dnia aby ktoś do mnie nie zadzwonił z prośbą naprawy/ustawienia anteny satelitarnej.

Przy nie korzystnej pogodzie natychmiast wychodzą problemy związane z nieprawidłowo wykonanymi instalacjami antenowymi lub przeszkodami w postaci drzew lub krzewów.

Najczęstsze przyczyny awarii i zakłóceń w odbiorze satelitarnym to:

 • nie dokładnie ustawione anteny
 • nieszczelne – mechanicznie uszkodzone konwertery LNB
 • popękane lub przetarte przewody antenowe dostarczające sygnał
 • przeszkoda zasłaniająca antenę satelitarną uniemożliwiająca odbiór gałęzie z liśćmi

Często podczas opadów  występują problemy w odbiorze słabszych transponderów, takich jak np. 11.508 GHz (grupa kanałów TVN) jak na ironię drugi co do ilości abonentów dostawca telewizji satelitarnej nadaje swoje rodzime programy z niższym sygnałem od konkurencyjnego cyfrowego Polsatu, na domiar złego jako kanał podstawowy (startowy) w menu oferowanych przez NC+/Canal+ dekoderów został właśnie wybrany TP. 11.508 GHz, w praktyce poziom jakości sygnału w przypadku dekoderów Sagemcom DSI87 i dedykowanych anten o średnicy 80 cm wynosi 50 – 60% (wg. przyrządów MER 14.5 – 15 dB) przy idealnym ustawieniu, bez żadnych przeszkód takich jak liście drzew itp. co jest żenujące. 

Czytaj dalej

Read more

Polsat montaż anteny Łódź Widzew

Dziś zostałem poproszony o naprawę oraz ustawienie anteny satelitarnej cyfrowego Polsatu na jednym z łódzkich osiedli (Widzew wschód).

Klientka poinformowała mnie, że antena najprawdopodobniej przekręciła się podczas ostatnich wiatrów i trzeba ją ponownie ustawić, a to co zastałem na zdjęciu poniżej:

antena Polsatu nie właściwie zamontowana

Antena ponoć założona została przez instalatora z długoletnim doświadczeniem, była prowizorycznie przymocowana do jednego ze szczebli (cienki płaskownik) na domiar złego – krzywo ucięty ,,uchechłany” fragment rury o średnicy 38 mm dla poprawy stabilności. Uchwyty – cybanty dzięki, którym jest mocowana czasza zostały przycięte brzeszczotem, nie zostały opiłowane, pozostały ostre krawędzie przez co łatwo można się skaleczyć!

Czytaj dalej

Read more

Sezonowe problemy z odbiorem TV-SAT

Mamy lato, niestety w okresie od wiosny do jesieni dosłownie co drugie zlecenie związane z naprawą anteny satelitarnej, właściwego ustawienia sygnału powiązane jest z przeszkodami w postaci drzew, liści i gałęzi.

Zanim zdecydujecie się Państwo na telefon do naszej firmy prosimy organoleptycznie sprawdzić stojąc bezpośrednio za czaszą anteny satelitarnej, czy przed nią nie ma przeszkody zasłaniającej satelitę, która powoduje zakłócenia lub całkowicie uniemożliwia odbiór programów.

Czytaj dalej

Read more

Moduł Cam Ci i zewnętrzny dekoder

Każde z rozwiązań ma swoje plusy, choć osobiście nigdy nie zdecydowałbym się na moduł Cam zadacie sobie pytanie czemu?

Już odpowiadam zasadnicza wada takiego rozwiązania to bardzo wolne przełączanie programów w telewizorze, obraz nie jednokrotnie pojawia się dopiero po upływie 5 – 10 sekund (najdłużej to trwa w przypadku cyfrowego Polsatu), jeśli zależy Ci na szybkim podglądzie drugiego kanału np. między reklamami będzie to bardzo irytujące.

Druga wada CI to brak możliwości rejestracji ulubionego programu telewizyjnego/filmu na dysku HDD, np. podczas nie obecności w domu, wyjazdu na weekend lub wakacje, brak „zapauzowania” trwającego programu kiedy musimy coś pilnie zrobić (np. odebrać telefon, czy wyjść do toalety)

Czytaj dalej

Read more

Wybór anteny satelitarnej

Przy montażu anteny satelitarnej na dachu powinniśmy wybrać konstrukcję wytrzymałą mechanicznie

Warto zwrócić uwagę na elementy montażowe – cybanty z pręta o średnicy 8 mm po klucz 13 mm, czaszę anteny wykonanej z ocynkowanej blachy stalowej malowanej proszkowo, (odradzam rozwiązania z blachy aluminiowej – która jest droższa, bardziej podatna na odkształcenia przy naporze silnego wiatru). Elementy trzymające czaszę, wysięgnik konwertera powinny być stalowe, ocynkowane, rozwiązania z tworzywa sztucznego PVC w skutek zmiennych warunków atmosferycznych znaczna amplituda temperatur -30 zimą i +50 stopni latem a dodatkowo promieniowanie UV z czasem skruszeją i popękają, czego nie można powiedzieć o stalowych konstrukcjach zabezpieczonych galwanicznie powłoką cynkową.

Czytaj dalej

Read more