Odbiór telewizji satelitarnej podczas burzy

Czy podczas burzy powinniśmy odłączyć dekoder/telewizor od anteny zainstalowanej na dachu?

Zdania na ten temat oczywiście jak zawsze są podzielone, ja osobiście uważam, że jak najbardziej TAK. Jeśli posiadamy indywidualną antenę satelitarną czy DVB-T, która została zainstalowana na dachu budynku powinniśmy na czas wyjazdu np. na urlop odłączyć ją od telewizora czy dekodera. Urządzenia odbiorcze takie jak dekodery, w stanie uśpienia „na czuwaniu” zużywają kilka Watów.

W trakcie 5 lat jak prowadzimy serwis instalacji antenowych spotkaliśmy się z pięcioma przypadkami uszkodzeń spowodowanych wyładowaniami atmosferycznymi.

Należy pamiętać, że jeśli piorun nie uderzy bezpośrednio w naszą instalację, tylko w punkt oddalony nawet kilkadziesiąt metrów, może na skutek impulsu elektromagnetycznego uszkodzić nie jedno urządzenie elektryczne a tym bardziej elektroniczne.

W przypadku anten satelitarnych najczęściej dochodziło do uszkodzenia elektroniki w konwerterze LNB, spaleniu najczęściej ulegały wszystkie porty, które były połączone z dekoderami, następnie dekodery/tunery, i w końcu telewizory.

Co ciekawe w odbiornikach telewizyjnych często zniszczeniu ulegały tylko porty HDMI, do których były podłączone ww. urządzenia.

Jeśli chodzi o anteny DVB-T mieliśmy jeden przypadek, wyładowanie miało miejsce 200 metrów od lotniska Lublinek (ul. Prądzyńskiego), jego skutki były wręcz katastrofalne (dobrze, że mieszkanie było ubezpieczone) uszkodzona mechanicznie została antena DVB-T (element promieniujący anteny – dipol dosłownie wyparował), potopiły się przewody antenowe, spaliły się wszystkie telewizory (3 sztuki), lodówka.

antena telewizyjna po uderzeniu pioruna

Antena DVB T po uderzeniu pioruna Łódź Lublinek

Instalacja elektryczna, miejsca w których były łączone przewody elektryczne, (metalowe dekle wy leciały ze ścian), co wiązało się z kosztowną wymianą jej na nową.

Czy instalacja odgromowa w 100% zabezpieczy antenę przed uderzeniem pioruna?

Niestety nie ma takiej pewności, zależy to od wielkości wyładowania. Antena zainstalowana na dachu wymaga bezwzględnie ochrony odgromowej. Instalacja odgromowa powinna więc obejmować swoim zasięgiem wszystkie anteny: satelitarne, naziemne, radiokomunikacyjne znajdujące się na dachu i na masztach antenowych, które muszą być połączone z instalacją odgromową.

skutki uderzenia pioruna w budynek mieszkalny

Uszkodzony dach przez wyładowanie atmosferyczne z nie sprawną instalację odgromową

Jak piorunochron chroni antenę przed uszkodzeniem?

Przy braku ochrony odgromowej w przypadku wyładowania w antenę prąd pioruna spływa do ziemi po kablu antenowym i może spowodować znaczne szkody wewnątrz budynku, a także być przyczyną porażenia przebywających w nim osób.

zasady wykonania instalacji odgromowych anteny

Rysunek poglądowy pokazujący jak prawidłowo wykonać uziemienie

Wiele anten telewizyjnych i radiowych umieszcza się na metalowych masztach wystających ponad dach, które powinny być w strefie ochronnej wytworzonej przez piorunochron. Zabezpieczenie takie można uzyskać, przedłużając maszt przez zamocowany do niego odpowiedniej długości i grubości ocynkowany pręt stalowy, który, wraz z masztem utworzy wysoki zwód pionowy.

antena satelitarna uzbrojona w instalację odgromową

Poprawnie wykonana instalacja odgromowa

Drugim możliwym rozwiązaniem jest zamocowanie obok anteny i jej masztu odrębnego wyższego zwodu pionowego w postaci stalowego pręta o średnicy 8 – 12 mm. Należy tak dobrać wysokość zabezpieczenia, aby cała antena znalazła się w strefie ochronnej wytworzonej przez zwód. Aby ograniczyć możliwość powstawania przeskoków iskrowych, maszt anteny oraz metalowy ekran kabla antenowego (satelitarnego i od DVB-T) trzeba połączyć z najbliższym zwodem instalacji odgromowej na dachu budynku lub gdy nie ma takiej instalacji – z uziomem.

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja antenowa, posiadająca sprawdzoną – pomierzoną instalację odgromową z odgromnikami nie powinna być podatna na wyładowania atmosferyczne, i będzie poprawnie działać przez długie lata.