Podstawy techniczne

W tym miejscu postaramy się Państwu przybliżyć podstawy techniki satelitarnej, rodzaje instalacji antenowych, przykładowe rozwiązania.

Zacznijmy zatem od początku. Satelity telekomunikacyjne, z których odbieramy programy satelitarne ,,zawieszone są” na orbicie geostacjonarnej w odległości 36.000 km od powierzchni ziemi, więc nie ma żadnego znaczenia, czy nasza antena odbiorcza będzie zamontowana na ziemi w ogródku, czy wysoko – na dachu 15-piętrowego budynku. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku siła sygnału odbieranych kanałów będzie taka sama, z tym, że im wyżej, tym bardziej będzie ona narażona na podmuchy wiatru, więc może nam się okresowo przekręcać, a tym samym  zmieniać swoje położenie.

Wniosek z tego prosty – do instalacji należy wybierać miejsca możliwie nisko i takie, aby w pobliżu nie było przeszkód w postaci przesłaniających drzew, budynków czy innych anten, np. telewizyjnych.

Pamiętajmy, że ,,offsetowa” antena satelitarna odbiera sygnał nie równolegle do swojej płaszczyzny.

zasada działania anteny satelitarnej offsetowej

Zasada odbierania sygnału anteny satelitarnej offsetowej (podświetlanej)

Najważniejszym elementem w każdym zestawie satelitarnym jest oczywiście antena odbiorcza, istotna jest jej średnica, (proporcjonalnie im większa średnica czaszy tym większe wzmocnienie – zysk energetyczny) W centralnej Polsce minimum to 80 cm dla zapewnienia poprawnego, stabilnego odbioru kanałów nadawanych w jakości HD przez 95% dni w roku kalendarzowym. Przy wyborze anteny należy kierować się jakością jej wykonania, sposobem mocowania (uchwyt a dokładnie jego cybanty o średnicy 8 mm), a także zwrócić uwagę na wysięgnik antenowy – aby nie był z tworzywa sztucznego (z czasem utleni się, popęka i złamie) .

Polscy nadawcy satelitarni tj. :Canal+ Polskia, NC+, cyfrowy Polsat, TP. Orange S.A. Polska do dystrybucji swoich programów wykorzystują satelitę Hot-Bird umieszczonego na pozycji 13 E, dzięki temu niema konieczności stosowania drugiej niezależnej anteny lub dodatkowego konwertera gdy posiadamy dekodery różnych nadawców.

Inaczej wygląda religijna telewizja Trwam, która wykorzystuje popularną Astrę 19.2 E. Aby odbierać Trwam potrzebna jest właściwie ustawiona antena satelitarna, lub dodatkowy konwerter (zez) do anteny o średnicy 80 cm ustawionej na Hot-Birda.

 Cechy dobrej anteny: 

  • Wysoki zysk energetyczny sygnału użytecznego – wielkość (średnica) lustra anteny, precyzja ogniskowania
  • Minimalne poziomy sygnałów zakłócających – dobrze dobrany konwerter LNB z właściwym promiennikiem FED (odpowiedni kształt i średnica)
  • Stabilna konstrukcja mechaniczna – sztywne lustro anteny, odpowiedni solidny uchwyt – stojak antenowy
  • Szybkie spływanie wody a zimą śniegu z czaszy anteny (specjalna powłoka – farba) w profesjonalnych instalacjach układ odladzania

Według naszej orientacji całkiem dobre anteny w przystępnych cenach produkuje olsztyńska firma Corab, włoska Inverto oraz hiszpańska Triax; anteny wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,6 mm, malowanej proszkowo.

Corab ASC800

Po antenie bardzo istotną rzeczą jest konwerter satelitarny LNB – to od niego będzie zależeć, jakiej średnicy może być nasza antena.

Zależnie od rodzaju instalacji antenowej oraz wykorzystywanych urządzeń odbiorczych stosuje się różne konwertery:

Są to urządzenia elektroniczne, których zadaniem jest zamieniać mikrofale (zakres 10,7 – 12,75 GHz) na sygnał tzw. częstotliwości pośredniej (900 – 2150 MHz). Przy wyborze LNB należy kierować się nie ceną, ale raczej marką; sprawdzone dobre jakościowo konwertery to: Inverto, MTI, Sharp, Blu Line, Alps, Opticum, Golden Interstar oraz ostatnio niemiecka firma Best.

Aktualnie do zestawów satelitarnych sprzedawane są konwertery, które mają nowoczesne rozwiązania elektroniczne, ich stabilność częstotliwości, choć producenci podają wartość (+ – 3 MHz) to w rzeczywistości jest to około 0.5 MHz a to dzięki zastosowaniu rezonatora kwarcowego w starszych konstrukcjach stosowane były oscylatory dielektryczne.

Zwracam uwagę na nie kierowanie się reklamowanymi przez producentów super parametrami – deklarowaniem poziomu szumów na poziomie 0,1 dB, co nie jest możliwe do uzyskania przy aktualnym postępie technicznym.

Fizyki niestety nie da się oszukać – w praktyce rzeczywisty poziom szumów LNB wynosi (0,3 – 0,5 dB).

 Tunery satelitarne: 

Aktualnie oferowane przez platformy cyfrowe są urządzeniami nowej generacji, obsługują wysoką rozdzielczość full HD MPG 2/4. Jednym z przykładów może być najnowsze urządzenie Dekoder 4K UltraBOX+ oferowany przez NC+/Canal+

ultrabox C+ dekoderDekoder 4K UltraBOX+ zagwarantuje możliwość odbioru obrazu w perfekcyjnej jakości, z czterokrotnie większa ilością detali niż w standardzie HD.

Tak jak wszystkie nowoczesne dekodery NC+, 4K UltraBOX+ można podłączyć do internetu i zyskać dostęp do bogatej biblioteki VOD i NC+ GO TV, w której znajduje się 12 000 filmów, seriali i programów na życzenie. Dzięki dostępowi do wypożyczalni filmów bezpośrednio na dekoderze, fani kina będą mogli zobaczyć również najnowsze kinowe produkcje na ekranie telewizora, jeszcze przed premierą w TV. Jeśli produkcje będą dostępne w jakości 4K, a dekoder będzie podłączony do łącza internetowego o odpowiedniej przepustowości, dekoder 4K odtworzy materiały w tej jakości zarówno z kolekcji NC+ GO TV, jak również z VOD. Dzięki funkcji zdalnego nagrywania, użytkownicy usługi NC+ GO mogą zlecić nagranie programu telewizyjnego na dekoderze podłączonym do internetu bezpośrednio z urządzenia mobilnego z zainstalowaną aplikacją NC+ GO z dowolnego miejsca.

Ultrabox Canal+ tył

Dekoder 4K UltraBOX+ wprowadza również funkcjonalność Multirecording, która pozwala na nagrywanie jednocześnie trzech programów w tym samym momencie, przy jednoczesnym oglądaniu czwartego „na żywo” (pod warunkiem wyposażenia instalacji antenowej w konwerter Unicable lub Wide-Band). Korzystając z tego samego konwertera, dekoder zyskuje kolejną funkcjonalność „Fast Zapping”, co zagwarantuje bardzo szybkie przełączanie się miedzy kanałami. 4K UltraBOX+ został wyposażony w dysk twardy o pojemności 1 TB, co pozwala na zapisanie nawet 600 godzin nagrań.

Uwaga: urządzenie UltraBOX+ przekazuje sygnał na złączu HDMI o rozdzielczości 4K, wyższej niż full HD (1080/1920), jeśli posiadacie telewizor, który nie obsługuje 4K obraz nie będzie wyświetlany.

W cyfrowym Polsacie oferowane jest urządzenie posiadające podobne funkcje Evobox PVR.

Evobox PVR dekoder

Jest to najnowszy i najbardziej zaawansowany technologicznie sprzęt, który powstał w fabryce Grupy cyfrowy Polsat w Mielcu.

Dekoder umożliwia nagrywanie aż trzech kanałów jednocześnie, obsługuje konwertery Unicable, posiada wbudowane Wi-Fi i  ma nowoczesny design.

Z naszego doświadczenia całkiem nieźle sprawują się tunery NC+ ADB ITI-3740SX

adb dekoder NC+

ADB NC+ dekoder single

Tunery zostały wyposażone w sieć bezprzewodową WI-FI, co jest sporą wygodą (nie musimy ciągnąć przewodów Lan Ethernet), zostały wyposażone w twarde dyski HDD o pojemności 500 GB dzięki, którym możemy nagrywać interesujące nas programy TV. Jeśli jesteśmy posiadaczami konwertera LNB twin z dwoma wyjściami możemy niezależnie oglądać np. mecz i w tym samym czasie rejestrować ulubiony serial na wewnętrznym dysku HDD, w dowolnym momencie nagrany program można oczywiście obejrzeć.

Dedykowane dekodery w NC+ i cyfrowym Polsacie mają jednak dość istotną wadę patrząc od strony użytkownika:

– w związku z ochroną praw autorskich niema możliwości uzyskania dostępu  -zgrania na komputer programów, które zostały zarejestrowane na twardym dysku HDD w tunerze. Nawet po demontażu HDD i bezpośrednim podłączeniu go do komputera nie uzyskamy dostępu do danych ponieważ są one zaszyfrowane.

Jeżeli zależy nam na nagrywaniu i późniejszej archiwizacji programów na naszym komputerze, nośnikach DVD, przenośnym dysku USB lub pamięci masowej NAS proponuję zakupić we własnym zakresie tuner satelitarny, który obsługuje system kodowania SECA MEDIAGUARD, NAGRAVISION 2, CONAX.

Aktualnie mamy w czym wybierać, na rynku jest kilkadziesiąt urządzeń obsługujących ten system kodowania wyposażonych w dyski HDD.

Jednym z popularniejszych jest dekoder firmy Dream Multimedia Dreambox DM800SE HD, oparty na niezawodnym systemie operacyjnym  Linux – Enigma 2.Dreambox DM800HD

Posiada bardzo wiele ciekawych przydatnych funkcji, a dzięki podłączeniu go do internetu mamy dostęp do niezliczonej ilości pluginów, które możemy sobie we własnym zakresie używać.

Ciekawym tańszym godnym uwagi odbiornikiem produkcji koreańskiej posiadającym ten sam system operacyjny (Linux Enigma 2) jest VU+ :

VU+ Ultimo

 Kilka słów o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T 

Aby móc odbierać programy nadawane cyfrowo z naziemnej bezpłatnej tv cyfrowej konieczne jest posiadanie odbiornika TV wyposażonego w tuner DVB-T lub przyszłościowo DVB-T2 MPG4. Jeśli Państwa odbiornik telewizyjny ma kilka lub kilkanaście lat można powiedzieć że na 100% nie będzie odbierać kanałów nadawanych w standardzie cyfrowym. Na szczęście jeśli jesteśmy mniej zamożni możemy zakupić zewnętrzne urządzenie (dekoder) w cenie około 100 zł, które połączymy z naszym telewizorem kablem euro, chinch, HDMI lub przewodem antenowym (jak w przypadku starych urządzeń wideo)

dvbt dekoder

przykładowy dekoder DVB-T/C MPG 4

Więcej informacji na temat sprzętu i zagadnień z tym związanych znajdziecie Państwo na naszym blogu pod tym adresem: https://techsat.evai.pl/blog/