Objawy Awarii konwertera anteny sat.

Konwertery satelitarne są po antenie najważniejszą częścią składową,od której zależy jakości odbioru telewizji satelitarnej. Niestety jak wszystkie urządzenia elektroniczne mają ograniczoną żywotność.

Uszkodzenia LNB możemy podzielić na:

  • mechaniczne, takie jak np. uszkodzenie obudowy skutkujące przedostaniem się wody do środka, która ze względu na zasilanie z dekodera jest pod napięciem co powoduje zniszczenie obwodów elektronicznych, są to najczęściej występujące awarie.
  • elektroniczne, najczęściej spowodowane uszkodzeniem któregoś z elementów SMD
  • przepięciem lub wyładowaniem atmosferycznym (piorun), często powoduje uszkodzenie jednego w wyjść

Jak objawiają się uszkodzenia konwerterów:

Najczęstsze objawy awarii konwertera to pogorszenie jakości odbieranych programów, częściowy lub całkowity ich zanik. Jeśli przy pogorszonych warunkach pogodowych, np. opadach atmosferycznych zaczynają pojawiać się częściej niż wcześniej przerwy w odbiorze, charakterystyczne piksele na ekranie telewizora lub trzaski w głośniku – może być to spowodowane awarią LNB.

Objaw uszkodzonego konwertera jest sygnalizowany wyświetlaniem komunikatu na ekranie telewizora:

  • brak sygnału sprawdź instalację antenową i podłączenie sygnału do wejścia LNB
  • zwarcie LNB, sprawdź połączenie lub konfigurację dekodera
  • brak lub niska jakość sygnału z anteny satelitarnej

Jak samemu sprawdzić bez wzywania fachowca, czy uszkodzony jest konwerter.

Proponuję zacząć od sprawdzenia dekodera na innej instalacji antenowej np. u sąsiada lub całkowicie bezpłatnie w punkcie obsługi klienta Cyfrowego Polsatu, Plus GSM lub Canal+.

Jeśli okaże się, że urządzenie jest sprawne technicznie, należy sprawdzić wtyki antenowe „F” (jeśli mamy oczywiście do nich dostęp), często wtyki są nie dokręcone, źle zabezpieczone przed wodą co może powodować przerwę w zasilaniu co przełoży się na brak odbioru.

Gdy połączenia i przewody są ok można spróbować wymienić samemu konwerter na nowy, przy czym należy to robić ostrożnie, tak aby nie zmienić, ustawienia czaszy anteny satelitarnej.

Jeśli chcecie szybko i sprawnie usunąć awarię związaną z uszkodzeniem instalacji antenowej w tym konwertera wezwijcie fachowca – ten szybko ustali przyczynę awarii i wymieni uszkodzony jej element.

Nasi pracownicy zawsze mają ze sobą na wymianę konwertery satelitarne dzięki czemu od ręki usuną awarie bez konieczności ponownej wizyty i zbędnej straty czasu.

 

Dodaj komentarz