Jeśli instalacja antenowa nie działa, występują problemy w odbiorze programów takie jak: zatrzymywaniem obrazu (stop klatka), mozaika na ekranie, trzaski w głośniku przyczyną mogą być zakłócenia radiowe lub elektryczne.
Często występujące zakłócenia zdarzające się w najmniej przewidywanym momencie np. podczas transmisji sportowej nie jednokrotnie doprowadzają nas do pasji, jednak dzięki naszemu szybkiemu działaniu uporamy się i z takim problemem …
Źródła zakłóceń:
Nie jednokrotnie źródłem zakłóceń są same z siebie niewłaściwie wykonane i nie konserwowane instalacje satelitarne, radiowo-telewizyjne, kablowe oparte o stare przewody antenowe czy przestarzały osprzęt niejednokrotnie mający 20 lat, który w skutek zużycia (np. wyschnięcie kondensatorów w zasilaczach) powodują problemy z odbiorem programów cyfrowych.
Najczęściej jednak zakłócenia powodują urządzenia emitujące promieniowanie elektromagnetyczne (radiowe). Są to modemy LTE lub smartfony korzystające z szybkiej transmisji danych, nadają do stacji bazowej BTS sygnały na częstotliwościach pokrywających się z tymi, które przychodzą z konwertera satelitarnego LNB, najczęściej dotyczy to kanałów grupy TVN (transponder 11.508 GHz) oraz TVP 1HD (transponder 11.449 GHz).
Zdarzają się również zakłócenia spowodowane przez urządzenia WiFi pracujące w pasmie 5 GHz, szczególnie te, które są w bezpośrednim sąsiedztwie odbiorczej anteny satelitarnej, nie prawidłowo wykonane instalacje telewizji naziemnej na tanich chińskich podzespołach (bez świadectwa homologacji) – wzmacniaczach antenowych, które potrafią się wzbudzać.
Zakłócenia powodują także cyfrowe radiolinie pracujące w paśmie 10 GHz, jest ich na szczęście coraz mniej.
W 2015 roku na Rokiciu (Łódź Górna), w okolicach lotniska Lublinek w Łodzi spotkałem się z licznymi zgłoszeniami dotyczącymi zakłóceniami oraz całkowitym brakiem odbioru telewizji satelitarnej. Przyczyną były własnie takie urządzenia, sprawą zajął się w końcu UKE ustalili że urządzenia należą do TP Orange S.A Polska i nakazali ich demontaż.
Dzięki dokładnym przyrządom pomiarowym oraz nabytemu doświadczeniu jesteśmy w stanie szybko i skutecznie zlokalizować potencjalne źródło zakłóceń, usunąć je, ewentualnie w razie konieczności wymienić przewód antenowy lub podzespół np. : konwerter LNB, wzmacniacz antenowy na inny posiadający świadectwo homologacji o dobrych parametrach technicznych.
Jeśli nie będzie możliwości wyeliminowania zakłócenia pomożemy skontaktować się z właściwą instytucją: UKE, która z urzędu zajmie się Państwa sprawą.