Konwertery antenowe po antenie satelitarnej są najważniejszą częścią składową, od której zależy jakości odbioru telewizji. Niestety tak jak wszystkie urządzenia elektroniczne mają ograniczoną żywotność.
Uszkodzenia LNB możemy podzielić na:
- mechaniczne uszkodzenie obudowy skutkujące wnikaniem wody do wnętrza, która w związku z zasilaniem z dekodera powoduje elektrolizę i zniszczenie obwodów drukowanych (są to najczęstsze uszkodzenia)
- elektroniczne spowodowane uszkodzeniem któregoś z elementów mikrofalowych SMD
- przepięciem lub wyładowaniem atmosferycznym (piorun), zazwyczaj powoduje uszkodzenie jednego lub wszystkich wyjść sygnałowych
Jaka jest przeciętna żywotność konwertera:
Dostępne na rynku markowe konwertery np. Inverto czy MTI wytrzymują średnio 4 – 6 lat, choć starsze konstrukcje często pracowały znacznie powyżej 10 lat a to dzięki wykonaniu z lepszych materiałów w tym tworzywom odpornym na promieniowanie UV.
Często jeszcze dziś można spotkać działające konwertery Philips, które wchodziły w skład zestawów Wizja TV satelitarnych oferowanych do sprzedaży bagatela od 1998 roku czyli mają już 26 Lat! pacz Wikipedia.
Uszkodzony przez promieniowanie słoneczne konwerter Optiqum Monoblok
Jak objawiają się uszkodzenia konwerterów:
Najczęstsze objawy awarii konwertera to pogorszenie jakości odbieranych programów, częściowy lub całkowity ich zanik. Jeśli podczas gorszych warunkach pogodowych, opadach atmosferycznych zaczynają pojawiać się przerwy w odbiorze, charakterystyczne piksele na ekranie telewizora lub trzaski w głośniku – może być to spowodowane awarią konwertera – LNB.
Uszkodzenie konwertera jest również sygnalizowane na ekranie telewizora:
- brak sygnału sprawdź instalację antenową i podłączenie sygnału do wejścia LNB
- niedostępny sygnał satelitarny
- zwarcie LNB, sprawdź połączenie lub konfigurację dekodera
- brak lub niska jakość sygnału z anteny satelitarnej
Jak samemu sprawdzić czy uszkodzony jest konwerter bez wzywania fachowca.
Proponuję zacząć od sprawdzenia dekodera na innej instalacji antenowej np. u sąsiada lub całkowicie bezpłatnie w jednym z punktów obsługi klienta: Cyfrowego Polsatu, Plus lub Canal+.
Gdy okaże się, że dekoder jest sprawny, należy sprawdzić wtyki antenowe „F” (jeśli mamy oczywiście do nich dostęp), często wtyczki zostały źle zamontowane, są nie dokręcone lub niewłaściwie zabezpieczone przed wodą co może powodować przerwę w zasilaniu co przełoży się na brak odbioru.
Gdy połączenia i przewody antenowe zostały sprawdzone i są w porządku można samemu wymienić konwerter na nowy. Należy to robić ostrożnie, tak aby:
- nie ułamać delikatnego plastikowego mocowania LNB
- nie zmienić ustawienia czaszy anteny satelitarnej
- zachować podobny kąt skręcenia skew